Czy innowacyjność jest „sprawiedliwa”? – Komentarz do Expose pani Premier Beaty Szydło

W wygłoszonym w dn. 18.10.2015 Expose Pani Premier Beata Szydło (PiS) poświęciła sporo uwagi kwestiom szeroko rozumianej sprawiedliwości i „równości”. Krótka forma wypowiedzi (60 min ws. Całego Państwa) wymaga dokonywania skrótów myślowych i pozwala na wielorakie interpretacje… tym niemniej można sformułować pewne wnioski związane z polityką pro-innowacyjną na następne lata.

Promowanie zasady „sprawiedliwości” i „równości” jest w polityce innowacyjnej bardzo niebezpieczne dla spodziewanej jej skuteczności. Co najmniej z dwóch powodów:1) Zakłada de-koncentrację środków prorozwojowych na wszystkie części kraju, także te „nierokujące” – ulegające de-populacji, o niskim kapitale społecznym, niekorzystnej strukturze demograficznej (ujemny przyrost naturalny, brak infrastruktury, niskie kompetencje władz samorządowych w zakresie innowacyjnych polityk lokalnych);
2) Zakłada pozytywną dyskryminację osób i firm z regionów zapóźnionych w ramach dawania „równych szans wszystkim”.

Posługiwanie się hasłami „godnościowymi” w zarządzaniu gospodarką jest niebezpieczne. Na bazie haseł godnościowych zbudowano największe porażki ekonomiczne XX wieku w Europie, Azji i Ameryce Pd.

Obawiam się więc, że polityka budowy akwaparków w każdej gminie na wschód od Wisły, inkubatorów przedsiębiorczości w miastach powiatowych, w których 90% miejsc pracy to urzędnicy państwowi i samorządowi a młodzież pracuje na budowach w Londynie będzie kontynuowana.

Jeszcze więcej lotnisk a la Radom, pustych budynków biurowych klasy A na inkubatory przedsiębiorczości, szkoleń, w których płaci się wynajętej publiczności za uczestnictwo itd. będzie kontynuowana… i ci, którzy nie potrafią jeść ryb będą dostawali ryby a ci, mieszkający nad brzegiem rybnych rzek będą musieli sprzedać swoje wędki, aby kupić ryby dla tych pierwszych.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Trwa ładowanie komentarzy...